Sijaisperheissä lapset tarvitsevat pysyvyyttä elämäänsä, myös sijaishoitajien osalta.  Mikäli koet, että tällainen tehtävä sopisi elämäntilanteeseesi ja sinulla olisi kokemusta lastensuojelutyöstä, lasten kasvatus- tai hoitotyöstä, erityislasten kanssa toimimisesta, tai muutoin erityistä mielenkiintoa, motivaatiota ja sensitiivisyyttä toimia kyseisenlaisessa tehtävässä yksityiskodissa, niin tämä tehtävä voisi olla juuri sinua varten. Yhteistyökuntiemme toiveet huomioiden toivomme meille tulevien sijaishoitajien olevan vähintään 25 vuotta täyttäneitä.

SOS-Lapsikylä tarjoaa tähän mielenkiintoiseen tehtävään valmennuksen ja tuen.

Kartoitamme hakijoiden valmiudet tehtävään ja teemme sijaistuksesta aina kirjallisen toimeksiantosopimuksen.

Mikäli innostuit, ota yhteyttä ja jutellaan lisää!

Lisätietoa tehtävästä saat meiltä:

Espoo ja Vantaa:
Martina Rönty
p. 044 790 7806, martina.ronty@sos-lapsikyla.fi

Jyväskylä:
Elisa Muurinen
p. 044 299 4106, elisa.muurinen@sos-lapsikyla.fi

Kaarina:
Anu Nukari
p. 040 522 2017, anu.nukari@sos-lapsikyla.fi

Tampere:
Anna Pesonen
p. 044 761 4154, anna.pesonen@sos-lapsikyla.fi

Oulu:
Markku Uino
p. 044 761 4160, markku.uino@sos-lapsikyla.fi

Punkaharju:
Hanna Toiviainen
p. 044 761 4180, hanna.toiviainen@sos-lapsikyla.fi

Rovaniemi:
Ursula Lampela
p. 044 761 4070, ursula.lampela@sos-lapsikyla.fi